Pożyczka – czym się różni od kredytu gotówkowego?

Pożyczka gotówkowa a kredyt gotówkowy, często obie te nazwy używane są wymiennie. Nie są jednak tym samym. W naszym codziennym języku dochodzi tu jednak do uproszczenia, robią to nawet banki. Czym się różni pożyczka od kredytu? Więcej informacji na ten temat znajdziecie poniżej. 

Podstawy prawne pożyczki gotówkowej oraz kredytu

Pierwsza różnicą między oboma produktami kredytowymi jest fakt, że opierają się one na innych podstawach prawnych.

Pożyczki gotówkowe reguluje Kodeks cywilny. Kredyt bankowy swoje podstawy prawne posiada w ustawie Prawo bankowe, która jest bardziej restrykcyjna i formalna.

Pożyczki więc mogą udzielić wszystkie podmioty prawne, zarówno osoby indywidualne, firmy finansowe (parabanki), jak i banki. Po kredyt możemy się udać jedynie do banku.

Wynika z tego fakt, że podejście do umów pożyczkowych może być bardziej liberalne, zatem koszty w tym przypadku bywają zarówno niskie, jak i bardzo wysokie. Jeśli chodzi natomiast o kredyty, to ich ceny raczej są podobne do siebie. Oczywiście znajdziemy zarówno tańsze, jak i droższe oferty, ale nie będą to takie różnice, jak np. między pożyczką od znajomych, a pożyczką w parabanku.

Umowa kredytowa a umowa pożyczkowa

Trzeba również wiedzieć, że umowa kredytowa zawsze musi zostać spisana na papierze. Umowa pożyczkowa niekoniecznie, jeśli suma pożyczki nie przekracza 500 złotych. Chociaż nawet powyżej tej kwoty, nie ma mowy o niedopełnieniu jakiegoś wymogu, problemem w tym przypadku może być brak dowodów, w razie braku spłaty pożyczki.

Koszt pożyczki gotówkowej a koszt kredytu

Bank nie może udzielić kredytu, w którym nie ma z tego żadnego zysku. Oznacza to, że kredyt w banku zawsze jest odpłatny i zawiera odsetki z prowizją. Pożyczka odpłatna być nie musi. Jeśli pożyczamy pieniądze od rodziny czy znajomych, to zazwyczaj nie chcą oni od nas żadnych odsetek. Chociaż z szacunku dla pożyczkodawcy, najlepiej jest jakieś odsetki ustalić, chociażby na poziomie oprocentowania aktualnych lokat bankowych. Przez ten sam przepis pożyczka może być bardzo droga, np. w parabankach, gdzie koszty bywają wręcz lichwiarskie.

Jak widać zatem pożyczka gotówkowa i kredyt, pomimo że są produktami mającymi podobny cel, to posiadają wiele różnic, o których warto pamiętać i mieć ich świadomość. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *