Akcesoria barowe – 5 najważniejszych przyborów, które warto kupić na początek

Tworzenie kolorowych koktajli i zaskakujących mieszanek smaków może być świetną zabawą. Zanim zaczniesz serwować drinki, potrzebujesz kilku gadżetów, dzięki którym łączenie składników okaże się znacznie łatwiejsze. Sprawdź, jakie akcesoria barowe powinny znaleźć się w zestawie początkującego barmana.

Shaker

Shaker to podstawowy sprzęt służący do przyrządzania drinków. Zadaniem tego niezastąpionego akcesorium jest dokładne wymieszanie składników napoju. Używając shakera, można też schłodzić drink przed podaniem do odpowiedniej temperatury. Sprzęty dzielą się na dwuczęściowe i trzyczęściowe. Każdy rodzaj ma swoich zwolenników. Początkującym adeptom sztuki barmańskiej poleca się shakery trzyczęściowe, które są lekkie i wygodniejsze w obsłudze. Składają się one z kubka, przykrywki z sitkiem i korka często używanego jako miarka do alkoholu. Shaker trzyczęściowy to prosty w obsłudze sprzęt, który pozwoli przygotować smakowite drinki nawet najmniej doświadczonym osobom.

Łyżka barmańska

Niepozorne akcesorium przydaje się do mieszania drinków, które nie powinny być wstrząsane. Długa łyżka służy też do ostrożnego nalewania alkoholi po ściankach naczynia, by przygotować koktajle warstwowe. Gdy liczy się estetyczne podanie, które zachwyci gości, lepiej zrezygnować z tradycyjnych przyborów – te przeznaczone do mieszania herbaty okażą się za krótkie, a stołowe – za szerokie i przez to niepraktyczne.

Akcesoria barmańskie i barowe, takie jak łyżki, shakery, miarki i sitka, znajdziesz na stronie https://agusto.pl/356-akcesoria-barowe. Możesz wybierać spośród różnych wariantów produktów, by skompletować profesjonalny zestaw pozwalający na przygotowanie efektownych koktajli.

Miarka do alkoholi

Chociaż w teorii alkohol można odmierzać bez miarki, kieliszkiem albo łyżeczką, takie rozwiązanie nie pozwoli na zachowanie proporcji pozwalających na przygotowanie idealnego drinka. Aby stworzyć klasyczne koktajle, należy trzymać się prawidłowych receptur. Pomoże Ci w tym miarka barmańska. Najbardziej poręczne są warianty dwustronne, które zostały skonstruowane tak, by posiadały dwa kielichy o różnych pojemnościach, na przykład 30 ml i 50 ml.

Nalewak barmański

Nalewaki barmańskie – metalowe lub plastikowe – ułatwiają nalewanie alkoholu cienkim strumieniem, w niewielkiej ilości. Dzięki temu drobne akcesoria barowe przydają się do przygotowywania warstwowych shotów, koktajli warstwowych i innych napojów, których przyrządzenie wymaga precyzji.

Muddler

Bez tego gadżetu trudno wyobrazić sobie serwowanie takich klasyków jak Mojito czy Old Fashioned. Muddlerów używa się do ugniatania owoców i ziół, na przykład skórek cytrusów, by wydobyć z nich więcej aromatu. Służą też do rozcierania składników drinków w szklankach lub shakerów. Muddlery nazywa się też tłuczkami barmańskimi lub rozgniataczami do owoców.

Żeby zacząć robić drinki w domu albo niedużym barze, nie trzeba od razu wyposażać się w pokaźną liczbę sprzętów. Początkującym wystarczy zaledwie kilka przyborów pozwalających zdobyć pierwsze doświadczenia w mieszaniu koktajli i nabierać wprawy w serwowaniu smakowitych napojów, kuszących wyglądem i zapachem. Akcesoria barowe, w które okażą się absolutną podstawą, to shaker, łyżka barmańska, miarka, nalewak i muddler. Gdy już rozwiniesz swoje umiejętności, możesz stopniowo wzbogacać wyposażenie swojego baru, by serwować coraz atrakcyjniejsze koktajle.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *