Zdolność kredytowa – co ma na nią wpływ?

Wiele osób, które chcą podjąć większy kredyt, martwi się o swoją zdolność kredytową. Nie wie dokładnie co się na nią składa i jak jest obliczana przez bank. Dlatego warto o tym mówić. Czym jest więc zdolność kredytowa, co ma na nią wpływ i jak ją polepszyć? O tym poniżej.

Zdolność kredytowa to inaczej nasza zdolność, ustalana przez bank, do spłacenia zobowiązania kredytowego, które chcemy podjąć w banku. Każdy bank oblicza ją inaczej, jednak pewne czynniki są niezmienne i zawsze mają wpływ na to, czy kredyt od banku otrzymamy, czy też nie.

Zarobki

Otóż jednym z najbardziej istotnych czynników, które mają wpływ na Twoją zdolność kredytową jest wysokość Twoich zarobków. Czym wyższe jest Twoje wynagrodzenie, tym na większy kredyt możesz liczyć.

Stałe wydatki i zobowiązania

Ważne dla banku będą również stałe koszty ponoszone przez Ciebie, czyli opłaty za rachunki, bilety miesięczne itp. Dodatkowo należy pamiętać o aktualnych zobowiązaniach kredytowych. Wszystko to odejmuje się od Twoich zarobków, a to co zostanie i tak powinno przewyższać miesięczną ratę kredytu wraz z odsetkami

Rodzaj zatrudnienia

Jeden z bardziej istotnych czynników, gdyż możesz zarabiać naprawdę wiele, ale jeśli bank nie ma pewności do ciągłości Twojego wynagrodzenia, to Ci kredytu nie przyzna. Dlatego najbardziej preferowanym kredytobiorcą jest umowa zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony. Oczywiście nie tylko ona ma szansę na kredyt, ale osoby zatrudnione w inny sposób, będą musiały bardziej się postarać i udowodnić, że są w stanie spłacić kredyt.

Historia kredytowa

Bank lubi kredytobiorców, o których coś wiesz. Dlatego ważne jest budowanie własnej historii kredytowej. Bierz więc od czasu do czasu raty na sprzęt, mały kredyt gotówkowy, linię odnawialną na koncie, czy posiadaj kartę kredytową. Spłacanie tych wszystkich rzeczy regularnie, spowoduje, że bank nabierze do nas zaufania. Należy jednak pamiętać, że o ile produkty te przydadzą się do budowania historii kredytowej, o tyle przy podejmowaniu większego zobowiązania najlepiej jest ich się pozbyć, gdyż będą zmniejszać naszą zdolność kredytową.

Oczywiście czynników wpływających na zdolność kredytową istnieje więcej, a banki biorą pod uwagę nawet nasz wiek czy wykształcenie. Warto jednak przed wzięciem np. kredytu hipotecznego, naszą zdolność kredytową nieco podrasować. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *