Praca w Warszawie – gdzie szukać pierwszej pracy?

W dobie wysokich wymagań rekruterów, ogólnej dostępności studiów i niestabilnej sytuacji ekonomicznej znalezienie pierwszego płatnego zajęcia to nie lada wyzwanie. Niektórzy młodzi ludzie wyruszają w tym celu do dużych miast, aby zwiększyć swoje szanse na uzyskanie etatu. Część z nich to studenci i absolwenci próbujący zdobyć nowe źródło dochodu. Co zrobić, gdy dopiero rozpoczynasz karierę zawodową i nie możesz pochwalić się bogatym doświadczeniem? Gdzie szukać zatrudnienia w Warszawie? Kilka wskazówek pomoże Ci bezboleśnie wkroczyć w niełatwe realia rynku pracy.

Śledź oferty praktyk i staży

Dzięki nim zdobędziemy wiedzę, nowe umiejętności i podniesiemy swoją atrakcyjność jako kandydata na dane stanowisko. Udział w praktykach lub rozpoczęcie stażu to realna szansa na zdobycie doświadczenia, którego młodym ludziom brakuje. Rozwinie też Twoje kompetencje miękkie: nauczy Cię pracy w grupie, odpowiedzialności, komunikatywności i działania pod presją czasu. Staż pozwoli na zweryfikowanie tego, jaki zawód wybierzesz w przyszłości. Oznacza realną pracę w danej branży i poznanie jej od kuchni. Jeśli zdecydujesz się na odbycie praktyk w danej firmie, łatwo zbudujesz sieć kontaktów i poznasz nowych ludzi.

Zarejestruj się w bazie absolwentów

Niektóre uczelnie prowadzą bazy zrzeszające studentów i pracodawców. Korzystając z nich zyskuje się dostęp do atrakcyjnych ofert pracy, praktyk i staży. Często za ich pomocą można wygenerować profesjonalne CV, poza tym usprawniają komunikację z rekruterami.

Weź udział w targach pracy

Warto odwiedzać targi pracy dedykowane dla studentów i absolwentów określonych kierunków studiów. Pojawiają się na nich przedstawiciele firm związanych z preferowaną przez nas branżą. Opłaca się zabrać na takie wydarzenie komplet dokumentów aplikacyjnych, żeby w razie potrzeby wręczyć je potencjalnemu pracodawcy.

Tu łatwo coś znaleźć

Otrzymanie pracy przy roznoszeniu ulotek, promowaniu lokali rozrywkowych czy biletowaniu seansów w kinie nie powinno sprawić problemu. Dość łatwo zostać zatrudnionym w branżach niewymagających doświadczenia i specyficznych umiejętności. Te zajęcia nie gwarantują zbyt wysokich zarobków, jednak spore zainteresowanie pracodawców gwarantuje, że poszukiwania nie potrwają długo.

Bez doświadczenia, ale ambitniej

Istnieją zawody, gdzie doświadczenie i wykształcenie nie mają znaczenia. Wśród nich znajdują się specjalista ds. mediów społecznościowych, agent ubezpieczeniowy, sekretarka, rekruter w dziale HR, doradca klienta w banku lub salonie telekomunikacyjnym czy przedstawiciel handlowy. Tutaj można liczyć na nieco wyższą pensję. Co więcej zdarzają się sytuację, że wykonujące je osoby odchodzą od pierwotnych planów i świetnie odnajdują się w profesji niezwiązanej ze swoimi studiami.

Pierwsza praca w Warszawie może być nieco problematyczna do znalezienia, dlatego skorzystaj z powyższych porad. W ten sposób unikniesz zniechęcenia typowego na początku kariery zawodowej. Znalezienie zatrudnienia okaże się łatwiejsze, niż sądzisz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *