Praca w Warszawie – gdzie szukać pierwszej pracy?

W dobie wysokich wymagań rekruterów, ogólnej dostępności studiów i niestabilnej sytuacji ekonomicznej znalezienie pierwszego płatnego zajęcia to nie lada wyzwanie. Niektórzy młodzi ludzie wyruszają w tym celu do dużych miast, aby zwiększyć swoje szanse na uzyskanie etatu. Część z nich to studenci i absolwenci próbujący zdobyć nowe źródło dochodu. Co zrobić, gdy dopiero rozpoczynasz karierę zawodową i nie możesz pochwalić się bogatym doświadczeniem? Gdzie szukać zatrudnienia w Warszawie? Kilka wskazówek pomoże Ci bezboleśnie wkroczyć w niełatwe realia rynku pracy.

Śledź oferty praktyk i staży

Dzięki nim zdobędziemy wiedzę, nowe umiejętności i podniesiemy swoją atrakcyjność jako kandydata na dane stanowisko. Udział w praktykach lub rozpoczęcie stażu to realna szansa na zdobycie doświadczenia, którego młodym ludziom brakuje. Rozwinie też Twoje kompetencje miękkie: nauczy Cię pracy w grupie, odpowiedzialności, komunikatywności i działania pod presją czasu. Staż pozwoli na zweryfikowanie tego, jaki zawód wybierzesz w przyszłości. Oznacza realną pracę w danej branży i poznanie jej od kuchni. Jeśli zdecydujesz się na odbycie praktyk w danej firmie, łatwo zbudujesz sieć kontaktów i poznasz nowych ludzi.

Zarejestruj się w bazie absolwentów

Niektóre uczelnie prowadzą bazy zrzeszające studentów i pracodawców. Korzystając z nich zyskuje się dostęp do atrakcyjnych ofert pracy, praktyk i staży. Często za ich pomocą można wygenerować profesjonalne CV, poza tym usprawniają komunikację z rekruterami.

Weź udział w targach pracy

Warto odwiedzać targi pracy dedykowane dla studentów i absolwentów określonych kierunków studiów. Pojawiają się na nich przedstawiciele firm związanych z preferowaną przez nas branżą. Opłaca się zabrać na takie wydarzenie komplet dokumentów aplikacyjnych, żeby w razie potrzeby wręczyć je potencjalnemu pracodawcy.

Tu łatwo coś znaleźć

Otrzymanie pracy przy roznoszeniu ulotek, promowaniu lokali rozrywkowych czy biletowaniu seansów w kinie nie powinno sprawić problemu. Dość łatwo zostać zatrudnionym w branżach niewymagających doświadczenia i specyficznych umiejętności. Te zajęcia nie gwarantują zbyt wysokich zarobków, jednak spore zainteresowanie pracodawców gwarantuje, że poszukiwania nie potrwają długo.

Bez doświadczenia, ale ambitniej

Istnieją zawody, gdzie doświadczenie i wykształcenie nie mają znaczenia. Wśród nich znajdują się specjalista ds. mediów społecznościowych, agent ubezpieczeniowy, sekretarka, rekruter w dziale HR, doradca klienta w banku lub salonie telekomunikacyjnym czy przedstawiciel handlowy. Tutaj można liczyć na nieco wyższą pensję. Co więcej zdarzają się sytuację, że wykonujące je osoby odchodzą od pierwotnych planów i świetnie odnajdują się w profesji niezwiązanej ze swoimi studiami.

Pierwsza praca w Warszawie może być nieco problematyczna do znalezienia, dlatego skorzystaj z powyższych porad. W ten sposób unikniesz zniechęcenia typowego na początku kariery zawodowej. Znalezienie zatrudnienia okaże się łatwiejsze, niż sądzisz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *