Pożyczka w parabanku – na co uważać?

Pożyczki udzielane przez instytucje parabankowe to doskonałe rozwiązanie w przypadku nagłych wydatków i ewentualnych problemów finansowych. Cechuje je duża dostępność, a procedura ich przyznawania jest szybka i praktycznie pozbawiona formalności. Korzystanie z produktów takich jak chwilówki może wiązać się jednak z ryzykiem. Na co należy uważać w przypadku pożyczania pieniędzy w parabanku?

Wiarygodność firmy

Dowiedz się, jak długo dana firma funkcjonuje na rynku finansów. Zapoznaj się z opiniami klientów i zweryfikuj to, czy objęto ją nadzorem finansowym. Dzięki temu nie narazisz się na nieprzyjemne konsekwencje związane z nieuczciwymi praktykami. Oszuści nastawieni na szybki zysk, bezkarnie wykorzystują naiwność klientów oraz fakt, że nie zawsze czytają oni podpisywane umowy z należytą dokładnością. Dokumenty przedstawiane nieświadomym pożyczkobiorcom wydają się proste i zrozumiałe, zawierają jednak fragmenty zapisane drobnym drukiem, dotyczące na przykład manipulacji oprocentowaniem. Posiadając wiedzę na temat działalności danego parabanku uniknie się ryzyka poniesienia dodatkowych kosztów niezawartych w umowie.

Dokładnie czytaj umowę

Zanim cokolwiek podpiszesz przeczytaj uważnie wszelkie dokumenty (również te, do których odsyła umowa – do regulaminów, ogólnych warunków itp.). Jeżeli uznasz je za niezrozumiałe, skorzystaj z pomocy radcy prawnego albo wybierz inny parabank.

Umowa wstępna i przedwstępna

Konstrukcja umowy przedwstępnej bywa niezwykle zawiła, w rezultacie pożyczkobiorca zwykle nie czyta podpisywanego dokumentu. Później dowiaduje się, że zawarł jedynie umowę przedwstępną a gotówkę uzyska dopiero po zatwierdzeniu ostatecznej umowy pożyczki. Jeżeli na etapie zawierania umowy przedwstępnej firma pobrała opłatę, ale nie zrobiła nic w celu wypłacenia środków, można domagać się zwrotu pieniędzy.

Całkowity koszt

Dopilnuj, by w treści umowy znalazły się informacje na temat wszystkich kosztów ponoszonych przez pożyczkobiorcę. Dokument powinien określać wysokość rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania oraz precyzyjnie definiować warunki jej zmiany.

Zabezpieczenie pożyczki

Parabanki często wpisują wyższą kwotę pożyczki niż ta w rzeczywistości wypłacona. Podobna praktyka stanowi specyficzne zabezpieczenie spłaty zobowiązania. Jeśli pożyczkobiorca spóźnia się z opłaceniem rat, instytucja może zażądać, by jej klient zwrócił kwotę widniejącą na umowie, a nie tę faktycznie otrzymaną.

Pożyczki gotówkowe znajdziesz tutaj.

Zanim zaciągniemy szybką pożyczkę w parabanku, warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, by uniknąć dodatkowych kosztów i nieprzyjemności. Nadmierny pośpiech nie jest wskazany. Lepiej poświęcić więcej czasu na przeczytanie umowy, niż przez długie miesiące żałować niedopatrzenia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *