Pożyczka hipoteczna – 7 rzeczy, które powinieneś o niej wiedzieć

Pożyczka hipoteczna to idealne rozwiązanie dla osób, które potrzebują dużej ilości gotówki i posiadają własną nieruchomość, która będzie zabezpieczeniem dla pożyczkodawcy. W tym artykule poznasz 7 rzeczy, które musisz wiedzieć o tej pożyczce.

Cel

Chcesz kupić nowy samochód za gotówkę, planujesz roczne wakacje za granicą, a może chcesz założyć własną działalność gospodarczą i potrzebujesz sporej ilości pieniędzy? Posiadając własną hipotekę możesz wziąć pożyczkę hipoteczną na dowolnie wybrany przez siebie cel.

Zabezpieczenie

Podstawowym warunkiem jaki stawia bank przed pożyczkobiorcą jest posiadanie nieruchomości. Klient musi być właścicielem domu, mieszkania lub działki. Istotną rzeczą jest to, że hipoteka nie może być obciążona innym kredytem.

Kwota

To główny powód, dla którego ludzie posiadający własną nieruchomość decydują się na wzięcie pożyczki hipotecznej. Jeżeli nasza hipoteka ma wysoką wartość oraz mamy bardzo dobrą zdolność kredytową możemy starać się nawet o kilka milionów złotych.

Oprocentowanie i prowizja

Kolejną zaletą pożyczki hipotecznej jest niskie oprocentowanie, gdyż większość banków oferuje je na poziomie kilku procent. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku prowizji. Jest ona oczywiście zależna od wartości nieruchomości oraz wysokości pożyczanej kwoty. W niektórych przypadkach banki zaoferują nam nawet prowizję na poziomie 0%, zaś najwyższe prowizje pobierane przez banki wynoszą 5%.

Formalności oraz dodatkowe opłaty

Niestety ogromnym minusem podczas ubiegania się o pożyczkę hipoteczną są właśnie formalności. Wiele banków wymaga od klienta wyceny nieruchomości, co wiąże się z kosztem około kilkuset złotych. Banki często mogą wymagać również dodatkowych ubezpieczeń, np. ubezpieczenia na życie, albo ubezpieczenia pomostowego. Konieczne jest również wykazanie swojej zdolności kredytowej.

Jakie dokumenty przygotować?

  • Wycena nieruchomości sporządzona przez rzeczoznawcę
  • Dowód osobisty oraz drugi dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość
  • Odpis z księgi wieczystej nieruchomości
  • Dokumenty potwierdzające comiesięczne dochody

Co w przypadku niespłacania rat?

Bank mając naszą hipotekę pod zabezpieczeniem w przypadku stałego zalegania ze spłatą rat może wystawić naszą nieruchomość na licytację.

Waluta

Większość banków udziela pożyczek w walucie polskiej PLN, jednakże niektóre banki po podpisaniu odpowiedniego aneksu do umowy oraz założeniu konta walutowego w ich placówce oferują inne waluty takie jak EUR oraz USD.

Podsumowanie

Pożyczka hipoteczna to dobra propozycja dla osób potrzebujących pilnie gotówki, które posiadają własną nieruchomość w postaci mieszkania, domu czy działki. Ubiegając się o pożyczkę hipoteczną należy wiązać się z dodatkowymi kosztami, takimi jak opłata za wycenę nieruchomości czy opłata za odpis od księgi wieczystej. Zaletą pożyczki hipotecznej jest niskie oprocentowanie oraz mała prowizja, przez co ten produkt bankowy jest tak bardzo popularny i stale przyciąga nowych klientów.

Źródło: http://direct.money.pl/pozyczkihipoteczne/.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *