Karta kredytowa – na co zwrócić uwagę?

Karta kredytowa to karta płatnicza, z której możemy w każdym momencie pożyczyć pieniądze od banku w ramach przyznanego nam limitu. W dzisiejszych czasach każda osoba osiągająca stałe zarobki może starać się o przyznanie tej karty. W tym artykule powiem Ci na co zwrócić uwagę wybierając kartę kredytową.

Jak działa karta kredytowa?

Zasada działania jest prosta. Bank na podstawie naszych comiesięcznych zarobków wyznacza limit kredytowy. W ramach tego limitu mamy możlwość opłacenia dowolnej rzeczy w każdej chwili. Niezależnie od tego czy jest to zakup nowego telewizora, roweru czy usługi.

Karta kredytowa – na co zwrócić uwagę?

Oferty banków są do siebie bardzo podobne, jednak jest szerek czynników, na które musisz zwrócić uwagę.

Opłaty na wydanie i użytkowanie

Większość banków nie pobiera żadnej opłaty za wydanie standardowej karty kredytowej. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku prestiżowych kart kredytowych, za których wydanie możemy zapłacić nawet do 500zł – takie karty mają dużo większy limit kredytowy i są wydawane osobom, których zarobki są naprawdę wysokie.

Sytuacja wygląda podobnie w przypadku opłat za użytkowanie karty. Banki z tej racji rzadko pobierają opłaty. Należy jednak dowiedzieć się z czym się to wiąże. W umowie często możemy znaleźć zapis mówiący, że nie będziemy płacić za użytkowanie tylko wtedy, kiedy będziemy nią regularnie wykonywać transakcje oraz nie będziemy zalegać ze spłatą zadłużenia.

Oprocentowanie karty kredytowej

To najważniejszy czynnik wpływający na wybór karty. Maksymalne oprocentowanie jest z góry określone i wynosi czterokrotność stopy lombardowej NBP (obecnie 2,5%), czyli 10%.

Okres bezodstektowy – grace period

Osoby, które w terminie będą spłacać swoje zadłużenie na karcie kredytowej mogą liczyć na ciekawą promocję, a mianowicie grace period. Podczas tego okresu nie jest nam naliczane żadne oprocentowanie i spłacamy dokładnie tyle, ile pożyczyliśmy od banku. Oznacza to, że jeżeli damy radę spłacić swoje zadłużenie w określonym czasie to unikniemy odsetek.

Programy partnerskie oraz moneyback

Banki często oferują swoim klientom programy rabatowe. Polega to na tym, że jeżeli zapłacimy za daną usługę lub produkt w danej firmie uzyskamy dodatkowe benenifty, zapłacimy mniej albo otrzymamy częściowy zwrot gotówki. Banki mają różne oferty, dlatego przed wyborem karty warto zapoznać się z tym, jak wygląda program partnerski w danym banku.

Płatność zbliżeniowa

Chcesz robić codzienne zakupy przy użyciu karty kredytowej i nie chcesz za każdym razem wpisywać kodu PIN? To zwróc uwagę czy dana karta posiada możliwość płatności zbliżeniowej. Cały proces polega na tym, że swoja kartę przybliżamy do terminala płatności.. i tyle! Ogromną wadą takiej płatności jest fakt, że jest ona odnotowywana przez bank po jakimś czasie (nawet po 2 dniach!), co może być problemem dla ludzi, którzy codziennie kontrolują swoje wydatki.

Karta kredytowa – na co uważać?

Przede wszystkim unikajmy wypłat z bankomatów. Karta kredytowa nie jest do tego przeznaczona. Wypłacona gotówka nie zalicza się do okresu bezodsetkowego, więc wypłacając gotówkę od razu możemy liczyć się z odsetkami. Do tego dochodzi prowizja za wypłatę z bankomatu, która wynosi kilka % od wypłacanej kwoty.

Po drugie – nie zwlekajmy ze spłatą zadłużenia – dzięki temu unikniesz odsetek i karta kredytowa nie będzie naszym osobistym koszmarem.

Po trzecie – nie szalejmy za bardzo, jeżeli nas na to nie stać. To najczęstszy problem użytkowników kart kredytowych. Przykładowo mając limit 20 tysięcy na karcie nie musimy w ciągu miesiąca wykorzystać całej tej kwoty. Popadniemy przez to w ogromne zadłużenie. Dokładnie planuj swoje wydatki, a później je zapisuj i analizuj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *