Bank czy firma pośrednicząca – jak szybciej i taniej wykonać przelew z UK do Polski?

Transferem pieniędzy zza granicy do Polski zajmuje się obecnie mnóstwo firm.  Którą wybrać aby za transakcję zapłacić możliwie najmniej bądź wcale? Korzystniej wybrać bank czy firmę pośredniczącą? Na te pytania odpowiadamy poniżej.

Tradycyjny przelew bankowy

Aby zlecić przelew bankowy z Wielkiej Brytanii do Polski potrzebny będzie nam międzynarodowy nr konta odbiorcy tzw. SWIFT. Jeśli nie znamy numeru SWIFT bez problemu możemy znaleźć go np. w Internecie.  Wszystkie banki mają podane kody SWIFT na swoich stronach Internetowych. Niestety takie przelewy są bardzo drogie i polecamy skorzystać z opcji SEPA. Przelew SEPA jest znacznie tańszy, a wypełniając dane do przelewu należy tylko zaznaczyć opcję SEPA, zamiast SWIFT.

Zlecając przelew zagraniczny należy bardzo uważnie wpisywać dane, ponieważ w przypadku pomyłki pieniądze nie wyjdą do odbiorcy, a my mimo wszystko będziemy musieli zapłacić za realizację przelewu.

Korzystniej jednak jest wymienić walutę w kantorze internetowym, a dopiero później wykonać przelew do Polski. Oferowane w kantorach internetowych kursy są zazwyczaj korzystniejsze niż te, które oferują nam banki.

Jeśli chodzi o koszty jakie musimy ponieść podczas zlecania przelewu zagranicznego to wygląda to naprawdę różnie. Można skorzystać z przelewu typu SEPA, który przy wysyłce pieniędzy do krajów Unii europejskiej będzie dużo tańszy.

Poniżej znajdziecie koszty jakie trzeba ponieść wysyłając pieniądze z niektórych banków:

BankProwizja
mBank5 zł
Credit Agricole5 zł
ING Bank Śląski5 zł
Bank SMART0 zł
Deutsche Bank5 zł
Getin Bank20 zł

 

Oczywiście najmniej korzystną ofertę ma pod względem kosztów Getin Bank, który pobiera aż 20 zł za wykonanie przelewu. Pozostałe banki pobierają zwykle prowizję w wysokości 5 zł, a niektóre oferują darmowy przelew(Bank SMART).

Przelew przez firmę pośredniczącą

Firm pośredniczących na rynku jest bardzo dużo, więc ciężko znaleźć najbardziej korzystną ofertę. Jednak takie firmy oferują zwykle korzystniejsze warunki niż banki.

Do najbardziej popularnych i najczęściej wybieranych firm pośredniczących należą: TransferGo. EasySend, Azimo, Sami Swoi, TransferWise i Transfer 24.

Zanim zdecydujemy się na którąś z firm pośredniczących powinniśmy zastanowić się nad tym na czym nam najbardziej zależy. Czy jest to czas, w którym pieniądze dotrą do odbiorcy, kurs, polskojęzyczny serwis, a może najniższa opłata za przelew?

Przelew w ciągu 24 godzin oferuje TransferGo, EasySend, Azimo i Transfer24. Z wymienionych firm tylko EasySend (tutaj) i TransferGo dają możliwość wykonania znacznie szybszego przelewu za dodatkową opłatą.

Jeśli chodzi o opłaty za przelew, to oscylują one w okolicach 1-2 £, tylko w przypadku Transfer24 opłata wynosi znacznie więcej, bo aż 15 £.

Tak więc jeśli naszym priorytetem jest czas i niska opłata za przelew to polecamy wybór EasySend.

Pośrednicy, którzy dają możliwość wykonania pierwszej transakcji za darmo to:

  • EasySend
  • Azimo
  • TransferGo
  • TransferWise

 

Najbardziej korzystne kursy w swojej ofercie mają Transfer24, EasySend i TransferGo.

Większość pośredników posiada polskojęzyczne serwisy, więc osoby nieznające języka angielskiego nie powinny mieć problemy ze zleceniem takiego przelewu.

Sposobów na przesłanie pieniędzy z UK do Polski jest znacznie więcej, ale te wymienione powyżej nalezą do najbardziej popularnych. Mamy możliwość wyboru opcji, która najbardziej nas interesuje. Oczywiście wykonując przelewy zagraniczne należy zachować czujność i ostrożność, aby uniknąć niepotrzebnych błędów.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *